مونته نگرو دلیری و قهرمانی

مونته‌نگرو کشوری در جنوب خاوری اروپا به پایتختی پودگوریتسا است و در کرانه دریای آدریاتیک قرار دارد. واحد پول این کشور، یورو است. جمعیت مونته‌نگرو ۶۲۰٬۰۲۹ نفر (در سال ۲۰۱۱) می‌باشد. نام مونته‌نگرو به معنای «کوه سیاه» است و از سده پانزدهم میلادی برای نام‌گذاری بخش بزرگی از مونته‌نگرو به کار رفته‌است. پس از جنگ‌های مختلف با حکومت عثمانی، مساحت مونته‌نگرو به تدریج افزایش یافت. مونته‌نگرو در پی همه‌پرسی ۲۱ مه ۲۰۰۶ (میلادی)، در روز ۳ ژوئن همان سال از فدراسیون صربستان و مونته‌نگرو جدا شد و اعلام استقلال کرد.

دریای آدریاتیک در جنوب باختری مونته‌نگرو قرار دارد و در غرب مونته‌نگرو کشور کرواسی، در شمال غرب آن بوسنی و هرزگوین و در شمال شرق آن صربستان قرار گرفته‌است. بخش‌های شمالی مونته‌نگرو کوهستانی است و ارتفاع آن به سوی جنوب و غرب کاهش می‌یابد. تا جایی‌که به ساحل دریای آدریاتیک می‌رسد. یکی از بلندترین قله‌های مونته‌نگرو، بوبوتوف کوک در کوه دورمیتور با ارتفاع ۲٬۵۲۲ متر است.

زبان رسمی آن مونته‌نگرویی و زبان‌های رسمی منطقه‌ای این کشور، صربی،بوسنیی،آلبانیایی و کروات است.در این کشور به جز ۴۴٫۹۸ درصد مونته‌نگرویی، گروه‌های قومی صرب، بوسنیایی،آلبانیایی، ترک،کروات و چندین گروه دیگر زندگی می‌کنند.

پاوله گورانویچ وزیر فرهنگ کشور مونته نگرو در دیدار از ایران گفت: کشور مونته نگرو آماده میزبانی از هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران است و برای این منظور افزون بر پایتخت (پودگوریتسا)، شهرهای دیگر خصوصا ستینییه که به عنوان منطقه ای فرهنگی و تاریخی محسوب می شود و حتی به همین دلیل وزارت فرهنگ این کشور هم در همین محل واقع است می تواند پذیرای برنامه های متنوع و متعدد فرهنگی و هنری باشد.

مونته‌نگرو به‌معنای کوه سیاه در کناره دریای آدریاتیک از جنوب‌غربی و همسایگی کرواسی از غرب،قراردارد.بوسنی و هرزگوین همسایه شمال‌غربی آن،صربستان شمال شرق ،کوزوو،شرق و آلبانی همسایه جنوب‌غربی این کشور است. مونته‌نگرو دارای نظام تک پارلمانی است. پارلمان مونته‌نگرو، وظیفه قانون‌گذاری، تأیید پیمان‌های بین‌المللی، انتخاب نخست‌وزیر و هیأت وزیران و اعضای دادگاه قانون اساسی را دارد. پارلمان مونته‌نگرو در حال حاضر، ۸۱ کرسی دارد.

منتخب تورهای مونته نگرو