کره جنوبی به همه انسان‌ها فایده برسانید

کره جنوبی که با نام رسمی جمهوری کره  نیز شناخته می‌شود، کشوری است در بخش جنوبی شبه‌جزیره کره در شرق آسیا. پایتخت آن شهر سئول است. در پی جنگ جهانی دوم، سربازان شوروی و آمریکا به‌ترتیب، بخش‌های شمالی و جنوبی کشور را به کنترل خود درآوردند. با وجود به رسمیت شناختن اولیه کره متحد در اعلامیه قاهره، سرانجام به تشکیل دو دولت جداگانه با ایدئولوژی‌های مختص خود منجر شد و تقسیم کره به دو موجودیت سیاسی مجزا را باعث گشت: کره شمالی و کره جنوبی.

کره جنوبی با ۹۸٬۴۸۴ کیلومتر مربع وسعت در نیمکره شمالی، نیمکره شرقی، در شرق قاره آسیا، در کنار دریای زرد (در غرب) و ژاپن (در شرق) و چین شرقی (در جنوب)، و در همسایگی کشور کره شمالی واقع شده‌ است. کشوری نیمه‌کوهستانی است و ارتفاعات آن در نواحی مرکزی و شمال شرقی واقع شده‌اند. جلگه‌ها در آن وسعت فراوانی دارند و مهم‌ترین رودهای آن عبارت‌اند از: هان، ناک‌دونگ، گئوم، بوک‌هان و نام‌هان. این کشور دارای جزیره‌های فراوانی است و جنگل‌ها در آن وسعت زیادی دارند. آب و هوای آن گرم و مرطوب و پرباران است.

از سال ۱۹۴۵ که دو کره از هم جدا شدند، تغییرات فرهنگی‌ای را تجربه کرده‌اند، ولی فرهنگی مشترک داشته‌اند. از لحاظ تاریخی، شبه‌جزیرهٔ کره قسمتی از همسایهٔ بزرگترش، یعنی چین بوده‌ است. دو کره هیچ‌وقت نتوانسته‌اند از این حیث، جدا از چین باشند. در برنامه‌های فرهنگی و آموزشی، وزیران فرهنگ کرهٔ جنوبی، مردم را هم به هنر سنتی تشویق می‌کنند و هم به هنر مدرن. اکثریت نژادی این کشور را کره‌ای‌ها تشکیل می‌دهند. ۴۶٫۵ درصد از مردم این کشور بی‌دین‌اند. زبان رسمی و رایج، زبان کره‌ای است.

سفالگری کره نظیر سفالگری جوسون، بیکجا، بونچونگ و گوریو در عالم زبانزد است. با توجه به این که کره در تاریخش ویرانی و سازندگی زیادی را تجربه کرده‌، معماری این کشور از آمیزه زیبای طبیعت و معماری به وجود آمده‌ است. پشت بام کاهگلی و سامانه دوبنده‌دار و زمینی آن که توسط اوندول فرا گرفته شده و گرما داده شده‌ است. کمال هنرشان را می‌توان در ۹ اثر به ثبت رسیده در یونسکو مشاهده کرد. موسیقی این کشور (کی پاپ) هم در سال های اخیر پیشرفت زیادی داشته است که از آن با عنوان موج کره ای یاد می شود.

کل مساحت کشور، ۱۰۰٬۲۱۰ کیلومتر مربع است. کره جنوبی را می‌توان به چهار منطقه کلی تقسیم کرد: منطقه شرقی که دارای رشته‌کوه‌های مرتفع و ساحل مسطح است، منطقه غربی با ساحل سطح و وسیع که حوزه آبگیر رودخانه‌ها است. منطقه جنوب غربی با کوه‌ها و دره‌ها و منطقه شمال شرقی که حوزه وسیع رودخانه ناک‌دونگ است. تقریباً سه هزار جزیره که بیشتر آنها کوچک و غیر مسکونی‌اند در سواحل غربی و جنوبی این کشور واقع شده‌اند. کره جنوبی دارای ۲۰ پارک ملی و چندین مکان طبیعی ملی است.

منتخب تورهای کره جنوبی