ایران سرزمین پارسیان و مهد تمدن تاریخی جهان

ایران (به معنی: سرزمین آریاییان) با نام رسمی جمهوری اسلامی ایران کشوری در جنوب غربی آسیا و در منطقه خاورمیانه با ۱٬۶۴۸٬۱۹۵ کیلومتر مربع وسعت (۱۸ام درجهان) و دارای جمعیتی حدود ۷۷،۱۸۹،۶۶۹ تن است. پایتخت، بزرگ‌ترین شهر و مرکز سیاسی و اداری ایران، تهران است. ایران یک قدرت منطقه‌ای در جنوب غربی آسیا است و جایگاه مهمی را در اقتصاد جهانی به دلیل در اختیار داشتن صنعت نفت، صنعت پتروشیمی و گاز طبیعی برای خود بدست آورده‌است.

ایران در شرق با افغانستان و پاکستان؛ در شمال شرقی با ترکمنستان، در بخش میانی شمال با دریای خزر، در شمال غربی با جمهوری آذربایجان و ارمنستان؛ در غرب با ترکیه و عراق؛ و سرانجام در جنوب با آب‌های خلیج فارس و دریای عمان همسایه‌است. بیش از نیمی از ایران کویری و نیمه کویری است. حدود یک سوم ایران نیز کوهستانی است و بخش کوچکی از ایران نیز از جلگه‌های حاصلخیز تشکیل شده‌است. بلندترین کوه ایران نیز دماوند می‌باشد.

ترکیب قومیتی ایران ۶۱٪ فارسی‌زبان، ۱۶٪ آذربایجانی، ۱۰٪ کرد، ۶٪ لر، ۲٪ بلوچ، ۲٪ عرب، ۲٪ ترکمن و ۱٪ از دیگر اقوام است. در ایران حدود ۷۵ زبان رواج دارد و بزرگ‌ترین گروه‌های زبانی ایران را فارسی، ترکی آذربایجانی، کردی، لری، ترکمنی، گیلکی، مازندرانی، عربی و بلوچی تشکیل می‌دهند. در خصوص نوع دین، ۹۹/۳۸ درصد مسلمان، ۰/۱۶ درصد مسیحی، ۰/۰۱ درصد کلیمی، ۰/۰۳ درصد زرتشتی، ۰/۰۷ درصد سایر ادیان و ۰/۳۵ درصد اظهار نشده ثبت شده است.

فرهنگ ایرانی ریشه در تاریخ دارد. موسیقی ایرانی به گونه‌های گوناگون بازشناخته می‌شود، موسیقی کلاسیک، محلی، آیینی و مذهبی. معماری ایران دارای ویژگیهایی چون طراحی مناسب، محاسبات دقیق، فرم درست پوشش، رعایت مسائل فنی و علمی در ساختمان، ایوانهای رفیع، ستونهای بلند و بالاخره تزئینات گوناگون که هریک در عین سادگی معرف شکوه معماری ایران است. قالی‌بافی همواره در فرهنگ ایران جایگاه خاصی داشته و امروزه بیشترین فرش‌های دستباف دنیا در ایران ساخته می‌شود.

بر اساس آخرین تقسیمات کشور در سال ۱۳۹۳ ایران از ۳۱ استان تشکیل می‌شود. استان های ایران به ترتیب حروف الفبا عبارتند از: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، اصفهان، البرز، ایلام، بوشهر، تهران، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی، خراسان رضوی ،خراسان شمالی، خوزستان، زنجان، سمنان، سیستان و بلوچستان ، فارس، قزوین ، قم، کردستان، کرمان،  کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گلستان، گیلان، لرستان، مازندران، مرکزی، هرمزگان، همدان و یزد.

برترین جاذبه های گردشگری ایران

هات وایر، گردشگری، رزرو تور، رزرو هتل
- تخت جمشید -
هات وایر، گردشگری، رزرو تور، رزرو هتل
- کاخ گلستان -
هات وایر، گردشگری، رزرو تور، رزرو هتل
- نقش جهان -
هات وایر، گردشگری، رزرو تور، رزرو هتل
- لطف الله -
هات وایر، گردشگری، رزرو تور، رزرو هتل
- برج آزادی -
هات وایر، گردشگری، رزرو تور، رزرو هتل
- برج میلاد -
هات وایر، گردشگری، رزرو تور، رزرو هتل
- حرم امام رضا -
هات وایر، گردشگری، رزرو تور، رزرو هتل
- باغ ارم -
هات وایر، گردشگری، رزرو تور، رزرو هتل، ناصرالملوک
- مسجد نصیر الملک -
هات وایر، گردشگری، رزرو تور، رزرو هتل، شیراز، حافظیه
- حافظیه -

منتخب تورهای ایران گردی و تور شهر های ایران